S355K2H secțiune goală dreptunghiulară Descriere
S355K2H secțiune structurală goală(numărul de material 1.0512) este o calitate structurală europeană care are o limită de curgere minimă de 355 MPa și o energie de impact Charpy garantată de 40 J la -20 grade - cel mai înalt nivel de rezistență din clasa S355. Se livrează la cald-finisat caEN 10210 S355K2Hsau la rece-format caEN 10219 S355K2H, în forme rotunde, pătrate și dreptunghiulare. Evaluarea impactului K2, nu numărul randamentului, este ceea ce decide dacă acest grad este specificat pentru structurile cu climă-critică, cu pereți groși-sau rece-la fractură.
S355K2H secțiune tubularăaparține familiei de secțiuni goale structurale sudate, utilizate ca-membri portanti - coloane, brațe, brațe și brațe de macara -, mai degrabă decât ca conducte de presiune. Aceeași chimie și rezistență sunt furnizate prin două căi de fabricație, iar traseul modifică stresul rezidual, geometria colțului și costul, dar nu și minimele mecanice ale gradului.
GNEE furnizează S355K2H HSS în CHS, SHS și RHS cu certificate EN 10204 3.1 și inspecție de la terți-la cerere.Trimiteți tipul secțiunii, dimensiunile și cantitatea pentru o cotație cu termen de livrare.
Specificatii tehnice
| Parametru | Capacitate |
|---|---|
| Standard | EN 10210-1 (finisat la cald) sau EN 10219-1 (format la rece) |
| Clasa/numar material | S355K2H / 1.0512 |
| Forma secțiunii | CHS (rotund), SHS (pătrat), RHS (dreptunghiular) |
| Gama dimensională | CHS OD ≈ 21,3–660 mm; SHS 20×20 până la 400×400 mm; RHS 40×20 până la 500×300 mm |
| Grosimea peretelui | 1,0–25 mm (pereți mai grei sunt disponibile la cerere) |
| Lungime | 6 m, 12 m sau tăiat la lungime |
| Toleranţă | Conform EN 10219-2 / EN 10210-2: OD ±1% (min ±0,5 mm, max ±10 mm); perete pe standard |
| Se termină | Tăiere pătrată sau teșită pentru sudarea cap la cap |
| Suprafaţă | La cerere |
| Stare de livrare | Finisat la cald sau format la rece (laminare normalizată/controlată pentru seria S355 acolo unde este necesar) |
| Certificare | RO 10204 3.1; este disponibilă inspecție-terță parte (de exemplu, SGS, BV, TÜV). |
Compoziție chimică
TheCompoziția chimică a S355K2Heste controlat la limitele-de analiză de mai jos (% maxim dacă nu este menționat). Fiecare element gestionează un risc specific pentru duritatea sudurii și structura-granulară fină din spatele ratingului K2.
| Element | S355K2H (max %) | Nota |
|---|---|---|
| Carbon (C) | 0.22 | For nominal wall ≤ 40 mm (0.22 also for >40–65 mm) |
| Siliciu (Si) | 0.55 | - |
| Mangan (Mn) | 1.60 | - |
| Fosfor (P) | 0.030 | K2H mai strâns decât J0H (0,035) |
| sulf (S) | 0.030 | K2H mai strâns decât J0H (0,035) |
| azot (N) | 0.012 | Nu se aplică dacă Al total este mai mare sau egal cu 0,020 % cu Al/N mai mare sau egal cu 2:1 |
| CEV (maximum) | 0.45 | Pentru perete Mai mic sau egal cu 16 mm; se ridică cu grosimea |
Fiecare element controlat gestionează un risc specific: P și S scăzut protejează duritatea sudurii și ductilitatea prin{0}}grosime, iar azotul este legat de aluminiu sau de alți formatori de-nitruri pentru a păstra structura cu granulație-fină de care depinde evaluarea de impact K2.
Proprietăți mecanice
TheS355K2H proprietăți mecanicemai jos sunt cerințele minime EN 10219-1 / EN 10210-1. Rețineți că randamentul garantat scade pe măsură ce peretele se îngroașă.
| Proprietate | S355K2H |
|---|---|
| Limita de curgere ReH(mai mică sau egală cu 16 mm) | Mai mare sau egal cu 355 MPa (≈51.500 psi) |
| Limita de curgere (16–40 mm) | Mai mare sau egal cu 345 MPa |
| Limita de curgere (40–65 mm) | Mai mare sau egal cu 335 MPa |
| Rezistenta la tractiune Rm | 470–630 MPa (510–680 MPa pentru pereți subțiri Mai puțin sau egal cu 3 mm) |
| Alungirea A | Mai mare sau egal cu 20 % (EN 10219, transversal); Mai mare sau egal cu 22 % finisat la cald (EN 10210) |
| Impact (Charpy V, K2) | 40 J la -20 de grade (medie) |
| CEV (maximum) | 0,45 (mai mică sau egală cu 16 mm), crescând cu grosimea |
| Standarde de testare | Întindere EN 10002-1; impact EN 10045-1 / ISO 148 |
TheS355K2H limita de curgereeste de 355 MPa pentru pereți de până la 16 mm și o capcană obișnuită este aplicarea acelei valori-perete subțiri pe un perete de 20 mm, ceea ce supra-estimează capacitatea. Confirmați valoarea pentru grosimea reală a peretelui dvs. din certificat.
S355J0Hvs S355J2H vs S355K2H
| Nota | Temp. de testare | Min. impact (KV) | Utilizare tipică |
|---|---|---|---|
| S355J0H | 0 grad | 27 J | Structuri generale, clime blânde |
| S355J2H | -20 de grade | 27 J | Climă-rece și structuri mai grele |
| S355K2H | -20 de grade | 40 J | Structuri cu rupere-critice,-gros, dinamice sau cu temperatură joasă- |
Toate trei împărtășesc randamentul de 355 MPa și banda de tracțiune de 470–630 MPa. Singura diferență de inginerie este energia de impact, așa că alegerea este o decizie de duritate-și-de risc, nu o îmbunătățire a puterii.
Finisat la cald vs format la rece
| Aspect | Finisat la cald (EN 10210-1) | Format la rece (EN 10219-1) |
|---|---|---|
| Stresul rezidual | Scăzut | Mai mare (întărire prin deformare la colț) |
| Raza colțului | Mai mare, mai uniformă | Mai ascuțit |
| Ca{0}}toleranță formată | În general mai larg | Mai strâns |
| Limita dimensiune/perete | Secțiuni mai mari și mai grele | Interval-mediu, rentabil- |
| Cost relativ | Superior | Mai jos în intervalul său |
Ambele căi îndeplinesc aceleași cerințe de produs, dar numai unul elimină o anumită variabilă - finisarea la cald elimină cea mai mare parte a tensiunilor reziduale, în timp ce formarea la rece oferă dimensiuni mai strânse ca-formate la un cost mai mic. Codul de proiectare și ținta de toleranță decid traseul.
S355K2H CS Țevi dreptunghiulare finisate la cald



Controlul și testarea calității
Analiza chimica- analiza oală verificată în raport cu limitele EN 10219-1 / EN 10210-1, raportate pe certificatul 3.1.
Testare de tracțiune și impact Charpy- un set de tracțiune și impact pentru fiecare lot testat; valoarea −20 grade / 40 J K2 este confirmată, nu asumată.
Verificarea dimensională- dimensiune exterioară, grosime perete, dreptate, profil de colț și masă conform EN 10219-2 / EN 10210-2.
Integritatea sudurii- NDT cusătură longitudinală (de exemplu, cu ultrasunete) pentru a detecta discontinuități; testarea hidrostatică nu este o cerință de-secțiune goală (este un test de-conductă de presiune).
Inspecție vizuală și marcare- denumirea oțelului, producătorul și (pentru o inspecție specifică) numărul de comandă/de căldură conform EN 10219 / EN 10210.
De ce Sursa S355K2H de la GNEE
Furnizare pe ambele rute - finisat la cald (EN 10210-1) și format la rece (EN 10219-1) - cu gradul, traseul și toleranța confirmate la cotație.
certificate EN 10204 3.1 standard; inspecție de la terți (SGS, BV, TÜV) organizată la cerere.
Tipuri de secțiuni CHS / SHS / RHS, cu tăiere, teșire, sablare și acoperire manipulate în-casa.
Asistență tehnică pentru selecția calității, cerințele de impact și datele de intrare pentru sudare.
Testare și inspecție



Ambalare și transport



Trimiteți tipul secțiunii, dimensiunile, traseul nivelului (EN 10210 sau EN 10219) și cantitatea - echipa noastră tehnică va confirma specificația și va returna o ofertă cu termenul de livrare.Contactați GNEE astăzi.
FAQ
Ce înseamnă S355K2H?
S355K2H este o calitate europeană pentru secțiunile goale structurale. S înseamnă oțel structural, 355 este limita de curgere minimă în MPa (mai mare sau egală cu 355 MPa pentru grosimea peretelui de până la 16 mm), K2 înseamnă o energie de impact Charpy garantată de 40 J la -20 grade, iar H identifică gradul ca o secțiune goală (EN 10210 / EN 10210 / EN 1029) și nu un produs plat sau lung. Numărul său material este 1.0512.
Care este diferența dintre S355J0H, S355J2H și S355K2H?
Toate trei împărtășesc același randament de 355 MPa și bandă de tracțiune de 470–630 MPa; ele diferă doar prin rezistența la impact. S355J0H este testat la 0 grade cu un minim de 27 J, S355J2H la -20 de grade cu 27 J și S355K2H la -20 de grade cu un minim mai mare de 40 J. Pentru elemente critice de fractură-, pereți groși, încărcări dinamice sau locuri cu-climă rece, specificați S355K2H.
S355K2H este finisat la cald sau format la rece?
S355K2H este disponibil atât conform EN 10210-1 (finisat la cald), cât și conform EN 10219-1 (format la rece). Secțiunile finisate la cald au efort rezidual mai mic, raze de colț mai mari și uniformitate mai bună a grosimii; Secțiunile formate la rece sunt produse din benzi la temperatura ambiantă cu colțuri mai ascuțite și sunt în general mai economice în intervalul lor de dimensiuni. Alegerea urmează codul de proiectare și obiectivele de toleranță/cost.
Ce curgere și rezistență la rupere are S355K2H?
Limita de curgere minimă este de 355 MPa pentru grosimea peretelui de până la 16 mm, coborând la 345 MPa (16–40 mm) și 335 MPa (40–65 mm). Rezistența la tracțiune este de 470–630 MPa pentru pereți de peste 3 mm; unele certificate de moară pentru pereți subțiri (mai puțin sau egal cu 3 mm) cotează 510–680 MPa. Verificați banda exactă de pe certificatul EN 10204 3.1.
S355K2H poate fi utilizat pentru conducte de presiune?
Nr. S355K2H este o secțiune structurală goală proiectată pentru a suporta sarcini axiale, încovoiere și forfecare în structurile încadrate - nu este o conductă de reținere-a presiunii. Pentru serviciul de presiune internă, utilizați conducte de conductă (API 5L, EN ISO 3183) sau standarde pentru recipiente sub presiune, care au propriile cerințe de proiectare, test hidrostatic-și NDT.
Care este echivalentul de carbon și preîncălzirea pentru sudarea S355K2H?
CEV maxim este de 0,45 pentru grosimea de până la 16 mm, crescând odată cu grosimea peretelui conform EN 10210 / EN 10219. Temperaturile de preîncălzire și între trecere urmează WPS calificat și EN 1011-2, determinate de CEV, grosime și nivelul de hidrogen. Certificatul tipărește rar CEV automat - solicitați-l ca valoare raportată pe 3.1 MTC.
Ce dimensiuni și grosimi de perete sunt disponibile?
Gamele formate la rece parcurg CHS cu diametrul exterior de aproximativ 21,3–660 mm, SHS 20×20 până la 400×400 mm, RHS 40×20 până la 500×300 mm, perete 1,0–25 mm (mai greu la cerere), lungimi de 6 m / 12 m sau tăiat la lungime. Secțiunile finisate la cald-acopera dimensiuni similare și adesea mai mari/mai grele. Stocul exact depinde de fabrică. - Solicitați o listă de disponibilitate curentă cu dimensiuni și calități înainte de a specifica.
Ar trebui să specific EN 10210 sau EN 10219?
Specificați EN 10210-1 (finisat la cald) atunci când codul de proiectare solicită efort rezidual scăzut, raze de colț mai mari sau pereți mai grei dincolo de intervalul de confort de formare la rece-. Specificați EN 10219-1 (format la rece) pentru construcții generale unde costul și toleranțe mai strânse la formare contează. Dacă desenul dumneavoastră denumește un standard, citați acel standard; in caz contrar vom confirma traseul la cotatie.
Tag-uri populare: s355k2h secțiune goală structurală, China s355k2h secțiune goală structurală producători, furnizori, fabrică, A213 Tuburi de oțel schimbător de căldură, JIS G3455 STS 410 Țeavă de carbon, JIS G3455 STS 480 PIPE, JIS G3456 STPT 370 Țevi din oțel carbon, JIS G3456 STPT 480 Țevi de oțel de înaltă presiune din carbon, Țeavă de oțel Q235



